PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ
MGR. PETRA MAXOVÁ
JAK PRACUJI A CO NABÍZÍM?
Jsem psycholožka, která pracuje se zájemci o náhradní rodinnou péči, věnuji se primárně psychologickému posuzování těchto zájemců.
Také pracuji s náhradními rodinami a jejich dětmi terapeuticky, kdy se snažím uplatňovat zejména přístup dyadické vývojové psychoterapie a koncept "PACE". Pracuji tak s celou rodinou, kdy se věnuji nejen přijatému dítěti, zejména formou hry, ale i jeho pečovatelům, které se snažím uvést do konceptu "Terapeutického rodičovství", jehož principy pak mohou uplatňovat v každodenním životě.
Věnuji se i klasickému poradenství pro dospělé osoby, děti a rodiny, pracuji s nimi nejčastěji na náročných situacích z oblasti chování.
Mou zálibou je také lektorování různých témat pro náhradní rodiče - lektoruji nejčastěji témata jako "specifické (vývojové) potřeby dětí v náhradní rodinné péči", "náročné projevy chování dětí v NRP" či "psychohygiena pečujících osob". Jsem však schopna připravit i téma dle potřeb konkrétní skupiny/organizace. Lektoruji jak fyzicky, nejčastěji na území Jihočeského kraje, tak v prostředí on-line zejména ve spojení s platformou Náhradka.cz.
V oboru náhradní rodinné péče působím od roku 2015, tento obor považuji za "srdeční záležitost", ráda se v něm dále vzdělávám a dále posunuji, vnímám to jako svou celoživotní cestu. Také čerpám ze svého života, kdy jsem máma dvou dětí, z nichž každé má určité specifické potřeby - jedno v oblasti zdravotní, druhé v oblasti výchovné a psychické. Jsou mými každodenními učiteli a vedou mě mj. k obrovskému respektu rodičů dětí, které to mají "trochu" (nebo i hodně) "jinak".
KDE PŮSOBÍM?
-
Posouzení žadatelů o náhradní rodinnou péči provádím primárně na půdě Krajského úřadu Jihočeského kraje, s nímž spolupracuji v zákonem stanovených podmínkách. Taktéž spolupracuji s organizací Dobrá rodina, pro níž realizuji psychologické posouzení žadatelů na území města Prahy.
-
Pro poradenské konzultace jsem nejčastěji dostupná po předchozí domluvě v Českém Krumlově (Latrán 55, prostory organizace Paventia).
Konzultaci je třeba předem sjednat na tel. čísle +420 728 992 930 či na e-mailu maxova.psycholog@gmail.com. Vzhledem k tomu, že během konzultací nemohu vzít telefon, preferuji kontakt mailem či zanecháním zprávy (SMS, WhatsUp). -
Je také možné si domluvit schůzku vzdáleně přes možnosti online – Teams, WhatsUp, GoogleMeet a další.
Nejsem poskytovatelem zdravotnických služeb ve smyslu Zákona o zdravotních službách 372/2011 Sb. ve znění pozdějších předpisů. To znamená, že nejsem vázána smlouvou se zdravotními pojišťovnami a naše spolupráce je tak zcela diskrétní. Všechny služby jsou plně hrazeny klienty po skončení konzultace zasláním částky dle poskytnuté služby na číslo účtu. Forma, frekvence a celková délka spolupráce je předmětem vzájemné dohody s klientem.
Individuální konzultace (60 minut) – 1.000 Kč
Domluvený termín konzultace je závazný. Pokud budete chtít termín přesunout, případně zrušit, kontaktujte mě, prosím, co nejdříve, ať mohu termín nabízet dalším zájemcům. Přála bych si, aby byly mé služby dostupné i těm, kteří se nachází v nepříznivé finanční situaci. Jsem tedy ochotná nabídnout slevu.
Ve své práci se řídím etickým kodexem evropské psychoterapeutické asociace (EAP). Informace, které se během naší spolupráce dozvím, považuji za důvěrné. Předání informací o průběhu, formě či obsahu konzultací dalším osobám či institucím je možné výhradně jen s Vaším souhlasem.
Jako občan mám všeobecnou ohlašovací povinnost, která mě zavazuje k ohlášení trestných činů. V případě, že by k takové situaci během konzultace došlo, o své povinnosti nejprve mluvím s klientem.
Tématu náhradní rodinné péče se věnuji již dvanáctým rokem. Moje profesní cesta začala na pozici vychovatelky v dětském domově v Horní Plané, kde jsem později pracovala i jako psycholožka – zde jsem pracovala primárně s dětmi, které žijí mimo svou biologickou rodinu a pomáhala jim zorientovat se v nelehké životní situaci, podpořit je v dalším rozvoji.
Toto zaměření vedlo k navázání spolupráce s odborníky ze spolku ALTER EGO - Institut pro podporu vzdělanosti, z. s. (www.alterego.cz), kde jsem jako psycholožka a lektorka spolupracovala na programech osobnostního a sociálního rozvoje pro děti z dětských domovů napříč republikou. V současné době také realizujeme specifickou platformu pro on-line vzdělávání (náhradních) rodičů (www.nahradka.cz).
Od roku 2015 působím jako psycholožka náhradní rodinné péče na oddělení SPOD odboru sociálních věcí při krajském úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Tato profesní role mi umožnila rozvíjet se v oblasti práce s žadateli o náhradní rodinnou péči a odborného posuzování pro účely do zařazení evidence náhradních rodičů. Práce s budoucími i současnými osvojiteli, pěstouny a přechodnými pěstouny mi v mnohém pootočila úhel pohledu. Mou hlavní náplní je diagnostika a poradenství.
Díky zapojení do projektu MPSV "Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí" (06/2016 - 06/2019) jsem získala další profesní kompetence jako psycholožka pro náhradní rodinnou péči, zejména v oblasti diagnostiky a posuzování zájemce o NRP (www.pravonadetstvi.cz).
Kromě poradenství a terapie se též dlouhodobě věnuji trénování paměti, vedla jsem takto zaměřené skupiny pod ZSF JU, spolupracovala jsem s Dominem - služba pro lidi s duševním onemocněním v Českých Budějovicích, s Domovem pro seniory Kaplice, s Informačním centrem pro seniory v Českém Krumlově, s klubem seniorů ve Větřní. V těchto organizacích jsem se věnovala jak individuálnímu, tak skupinovému trénování paměti a též screeningovému vyšetření poruch paměti.
Mezi mé další profesní zkušenosti patří mj:
-
Spolupráce s organizací Rozum a Cit, z. s. na projektu věnujícímu se kompetencím pracovníka v doprovázení,
-
pozice výchovného pracovníka na ozdravných pobytech v Řecku,
-
pozice aktivizační pracovnice v domově pro seniory v Českém Krumlově,
-
lektorování kurzů pro trénování paměti pro seniory,
-
spolupráce s neziskovými organizacemi a spolky zabývajícími se volnočasovými aktivitami,
-
realizace projektů mezinárodní výměny mládeže Erasmus+
Vzdělání
-
Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií, Brno (2011 - 2013) navazující magisterský program Psychologie – studijní obor Psychoterapeutická studia,
-
Jihočeská univerzita, Pedagogická fakulta, České Budějovice (2008 - 2011) bakalářský studijní program Psychologie – studijní obor Psychologie,
-
Jihočeská univerzita, Pedagogická fakulta, České Budějovice (2016 - 2017) bakalářský studijní program Psychologie- studijní obor Arteterapie - nedokončeno,
-
Zkouška zvláštní odborné způsobilosti dle zákona č. 312/2002 Sb., v platném znění při sociálně právní ochraně dětí (abs. 2016).
Další vybrané vzdělání:
-
Sociálně psychologické vzdělávání orientované na problematiku výchovy, prevence a poradenství v oblasti sociálně patologických jevů pro pedagogické pracovníky škol a školských zařízení, Resocia, o. s. a Perbene, o. p. s., (akreditováno MŠMT, MPSV, 100 hod.),
-
sebezkušenostní výcvik poradenských a terapeutických dovedností Life Dynamic (www.lifedynamic.cz), Elio, o. s., Praha (akreditováno MŠMT, 200 hod.),
-
kurz "Syndrom zavrženého rodiče", Krizové centrum pro děti a rodinu v Jihočeském kraji, z. ú. (akreditováno MPSV, 16 hod.),
-
kurz "Zapojování dětí do rozhodovacích procesů", Krizové centrum pro děti a rodinu v Jihočeském kraji, z. ú. (akreditováno MPSV, 8 hod.),
-
kurz "Praktický nácvik zjišťování potřeb a názorů dětí", Krizové centrum pro děti a rodinu v Jihočeském kraji, z. ú. (akreditováno MPSV, 8 hod.),
-
kurz "Sandplay/sandtray",
-
kurz "Práce s rodinou v adlerovském duchu", Mansio v. o. s. Brno (akreditováno MPSV, 16 hod.),
-
internetové poradenství (30 hod.),
-
kurz MiniPride, 2015 (20 hod.).